Usunięcie raka gruczołu krokowego metodą laparoskopową (prostatektomia radykalna laparoskopowa)

Gruczoł krokowy (prostata) jest niewielkim narządem zlokalizowanym w miednicy, otaczającym cewkę moczową. Produkuje m.in. wydzielinę, która stanowi optymalne środowisko do przeżycia plemników, dlatego prostata jest tak ważna dla funkcjonowania męskiego układu rozrodczego. 

W łagodnym rozroście gruczołu krokowego, który dotyczy większości mężczyzn po 50-tym roku życia, dominuje rozrost części okołocewkowej, dochodzi do ucisku cewki moczowej, w związku z tym chory odczuwa trudności w oddawaniu moczu. W odróżnieniu od łagodnego rozrostu, rak prostaty lokalizuje się obwodowo od cewki moczowej nie dając wczesnych objawów. Bardzo ważne są profilaktyczne wizyty w Poradni Urologicznej gdzie lekarz bada pacjenta i kieruje na PSA tj. oznaczenie w surowicy krwi swoistego antygenu sterczowego, nazywanego również markerem nowotworowym.

Leczenie, ograniczonego do narządu raka gruczołu krokowego, polega na jego usunięciu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa 1,5-3 godziny w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Operacja prostatektomii radykalnej z wykorzystaniem metod małoinwazyjnych, laparoskopowej lub w asyście robota Da Vinci, zapewnia mniejsze ryzyko powikłań w postaci nietrzymania moczu, zaburzeń erekcji, szybszą rekonwalescencję i powrót pacjenta do zdrowia.